A Fülöpházi homokbuckák, vagy más néven Fülöpházi nagybuckák, Magyarország egyik kiemelkedő természeti területe. Ez a különleges futóhomokzóna a Kiskunsági-homokhát része, amely 1975 óta a Kiskunsági Nemzeti Park védett területéhez tartozik. A homokbuckák Fülöpháza nyugati határában, Kecskeméttől mintegy 20 kilométerre nyugatra helyezkednek el. A terület nagysága 19,92 km², amely 1992 hektárt ölel fel.
A Fülöpházi homokbuckák 117 és 130 m közötti tengerszint feletti magasságban fekszenek. A terület közelről tanulmányozva kiderül, hogy az apró szemcséjű futóhomok 9-10 m mélyen helyezkedik el, erre pedig 1-9 m vastagságban finomhomokos lösz réteg települt. A homokbuckák felső 5-30 cm-es rétegét a szél által befújt futóhomok alkotja. A legnagyobb szemcseméret 0,8 mm, átlagos szemcsemérete pedig 0,1-0,5 mm között mozog.
A homokformálódás különféle morfológiai jelenségei is megfigyelhetők a területen, így homoktaréjok, homokdriftek, patkó alakú buckák, amelyek a szél munkája által ma is mozgásban vannak. A legnagyobb buckák 20-25 m magasak, mozgásuk évente 0,5-1,0 m közötti.
Növényvilág a homokbuckákon
A homokbuckák jelentős része már megkötött, ahol a homoki csenkeszes növénytársulás az uralkodó. Az értékesebb növényfajok között megtalálható:
- Heverő naprózsa (Fumana procumbens)
- Kései szegfű (Dianthus serotinus)
- Homoki vértő (Onosma arenaria)
- Pusztai árvalányhaj (Stipa pennata)
- Közönséges csikófark (Ephedra distachya)
- Kék szamárkenyér (Echinops ritro subsp. ruthenicus)
Állatvilág
A terület gazdag madárfajokban, köztük:
- Ugartyúk (Burhinus oedicnemus)
- Parlagi pityer (Anthus campestris)
- Európai szalakóta (Coracias garrulus)
- Búbas banka (Upupa epops)
- Kis őrgébics (Lanius minor)
A hüllők közül a homoki gyík (Podarcis tauricus) fordul elő gyakrabban.
Szappanos-szék Tó
A buckáktól keletre egykoron a Szappanos-szék tó (vagy Szappan-szék tó) terült el, amely a legsósabb magyarországi tavak egyike volt, 70 000 mg/l sótartalommal (1976). Az ezredforduló után a talajvízszint csökkenése miatt a tó medrében csak időszakosan, csapadékos időben van víz, sótartalma pedig jelentősen csökkent (598 mg/l, 2004).
Természetvédelem
A Fülöpházi homokbuckák HUKN 20011 kódszám alatt kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület. A Kiskunsági Nemzeti Park egyik legfontosabb ökológiai egysége, amelyet folyamatos kutatások és védelmi programok segítenek megőrizni.
A homokbuckák természeti értéke kiemelkedő, hiszen ritka növény- és állatfajok találnak itt menedéket. A terület egyedülálló ökológiai rendszere hozzájárul Magyarország biodiverzitásának megőrzéséhez, és értékes kutatási lehetőségeket nyújt a természettudományok számára.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Magyarország bunkerjei, avagy milyen titkok rejtőznek a föld alatt?
A felújított Corvin Áruházban szálloda és gasztronómiai központ nyílik 2025-ben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén